Припинення поруки у судовому та досудовому порядку

Адвокат по поруці Анатолій Янчук 0632021068

Порука в Україні

Порука це коли фізична чи юридична особа бере на себе зобов’язання відповідати за кредитною заборгованістю позичальника за кредитом. Як правило, поручитель зазвичай один, але загальна кількість поручителів законодавством не обмежена.

Поручитель на відміну фізичної особи позичальника перестав бути споживачем. Тому кредитор може звертатися до третейського суду у разі потреби. Про це слід пам’ятати.

Порука не може виникнути в примусовому порядку. Воно виникає виключно у порядку, передбаченому законодавством України.

Перед тим як стати поручителем особа (поручитель) знає, в якому обсязі він відповідатиме за боржника перед кредитором. Тому відповідальність поручителя відома йому заздалегідь.

На практиці зазвичай поручителями стають зовсім недалекі боржнику особи. Це можуть бути родичі, друзі, колеги по роботі або юридичні особи.

Як виникає порука за кредитним договором?

Порука виникає на підставі договору між кредитором і поручителем. Форма договору поруки – як показує практика зазвичай у письмовій формі, але також можна укласти договір поруки в електронній формі.

У договорі поруки вказують: дані кредитора; дані поручителя; дані боржника; кредитний договір; термін поруки; відповідальність поручителя.

Порука без відома поручителя в Україні не можлива. Тому якщо Вам сказали, що ви є поручителем за кредитом без згоди – можете ігнорувати таких осіб.

Види поруки

Порука як спосіб забезпечення виконання зобов’язань і тому в Україні є два види поруки: 1) фінансова; 2) майнова.

Фінансова порука – поручитель відповідає своїми грошима і межа відповідальності поручителя може бути відсутнім. Регулюється ця порука на Цивільному кодексі України. Форма договору поруки звичайна письмова чи електронна. У 90% випадках фінансова порука передбачає солідарну відповідальність поручителя.

Майнова порука – поручитель відповідає виключно своїм майном, яке зазначене у договорі. Оформляється у нотаріальному порядку. Регулюється ЗУ «Про іпотеку» та Цивільним кодексом України.

Щоб стати майновим поручителем, потрібно віддати кредитору документи (право власності) на майно, а інакше кредитор не захоче укладати договір майнової поруки. У поодиноких випадках кредитор не забирає документи на майно.

Фінансовий поручитель може бути водночас і майновим поручителем. У такому разі з поручителем буде укладено два договори.

Припинення поруки за кредитним договором на підставі законодавства, що діяло до 04.02.2019 року та після

До 04.02.2019 року діяло законодавство, яке дозволяло припинити поруку за такими підставами:

  • поручителя не повідомили про збільшення відповідальності;
  • у разі якщо в договорі поруки не зазначено термін поруки, то в цьому випадку порука припинялася через шість місяців з моменту, коли потрібно було повернути заборгованість;
  • порука припиняється якщо борг було переведено на іншу особу і поручитель не хоче відповідати за цього нового боржника.

На практиці це відбувалося так

Приклад №1: Кредитор надіслав боржнику листа з вимогою повернути заборгованість повністю, але з позовом до суду він звернувся через рік після вимоги. У цьому випадку порука припинилася через честь місяців після надсилання вимоги.

Приклад №2:Кредитор без згоди поручителя збільшив процентну ставку за кредитом.

Важливим у цьому випадку є той факт, що порука припиняється автоматично і не вимагає припиняти поруку у судовому порядку, але на практиці в цій частині зазвичай виходить інакше.

Після 04.02.2019 року набули зміни в частині поруки. Ці зміни принесли таке:

  • якщо поручитель не давав згоди відповідати за новими умовами, то в цьому випадку він відповідає за тими умовами, які діяли до зміни;
  • якщо в договорі поруки не зазначено термін дії поруки, то в цьому випадку порука припиняється вже не через шість місяців, а через три роки.

Важливим у цьому перехідному періоді є те, що якщо порука не припинилася 04.02.2019 року, то до неї застосовуються нові правила, які почали діяти після 04.02.2019 року.

Як кредитори використовують поруку у своїх цілях

На моїй практиці були випадки, коли кредитор в особі банку спеціально укладав договір поруки зі своїми фіктивними фірмами з тією метою, щоб змінити підсудність.

Наприклад, замість того, щоб подати до Києва за місцем проживання боржника – кредитор укладає договір зі своєю фірмою у м. Дніпро та подає позов про стягнення заборгованості з обох боржників у Дніпро. Наслідки цього – боржнику складно їздити до іншого міста та захищати свої права.

Припинення поруки за кредитним договором у судовому порядку

В теорії порука припиняється автоматично, але на практиці в 70% випадках поручитель змушений подавати позов до суду, щоб визнати поруку припиненим. Зазвичай це відбувається коли кредитор перший звертається до суду з позовом про стягнення заборгованості із позичальника та поручителя.

Припинення поруки у судовому порядку можливе, якщо поручитель отримає судове рішення:

  • про розірвання договору;
  • припинення поруки;
  • визнання договору поруки недійсним.

Розірвання договору поруки

Розірвати договір поруки можливо. Це можна зробити в судовому та позасудовому порядку.

Позасудовий порядок можливий на тій підставі, яка передбачена договором або за згодою сторін. У такому разі порука припиняється, коли сторони це викладуть на папері.

Судовий порядок передбачає звернення до суду з позовом про розірвання договору поруки. У цьому випадку договір поруки вважається розірваним з того моменту, коли рішення суду набере законної сили.

Оцініть автора
Адвокат у Києві - Янчук Анатолій - послуги юриста онлайн. Ціни 2022. Адвокати Києва, Житомира.
Додати коментар