Позовна заява

Потрібно підготувати позовну заяву? Телефонуй 0632021068

Позовна заява (ще називають просто «Позов») – це процесуальний документ, який подається до суду та спрямований на відновлення та реалізацію цивільних прав. Має свої ознаки, вимогу. Має дуже велику важливість при судовому розгляді, фактично позовну заяву можна назвати одним з основних документів, який розглядає суд.

Вимоги до позовної заяви

В залежності до судового провадження вимоги до позовної заяви будуть різними. Так наприклад згідно статті 175 Цивільного процесуального кодексу України у позовній заяві потрібно зазначити:

Позовна заява повинна містити:

 • 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
 • 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові – для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб – громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв’язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти;
 • 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються;
 • 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів – зміст позовних вимог щодо кожного з них;
 • 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
 • 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов’язковий досудовий порядок урегулювання спору;
 • 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися;
 • 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
 • 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв’язку із розглядом справи;
 • 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Недоліки позовної заяви – виправлення позову після його подачі

Діючим законодавством передбачено, що суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог закону – залишає її без руху. Це не означає, що Вам її повернули, а лише те, що потрібно усунути недоліки шляхом подачі уточненої позовної заяви.

Діючими процесуальними кодексами не визначено порядок усунення недоліків. Проте згідно судової практики судді в своїх ухвалах про необхідність уточнення позовної заяви по ЦПК України зазначають порядок усунення недоліків. Це може бути подача уточнена заява або необхідність долучити, якийсь доказ (доказ сплати судового збору).

Як правило недолік усувається шляхом подачі заяви про усунення недоліків позовної заяви до якої у додатках сторона позивача додає уточнену позовну заяву.

Елементи позовної заяви

Два основні елементи позову: предмет та підстава.

Предмет позову – вимога позивача про те, що він просить, щоб суд задовольнив. Це може бути різна вимога і вона залежить від того, яке право позивач захищає. Наприклад стягнути з банку гроші у зв’язку з недійсністю договору лізингу яким позивач здійснював оплати.

Неправильність предмета позову нерідко ставало підставою відмови у задоволенні позову. Тому, перш ніж подавати позов, слід пам’ятати, що якщо позовну вимогу викладено не коректно, то суд може відмовити в позові на тій підставі, що він не зрозумів, що хоче від нього позивач. Наприклад, можна просити визнати право власності на квартиру, але не вказати номер квартири або вулицю – це буде підставою, щоб відмовити в позові. Суд немає права самостійно виправляти предмет позову на потрібний. Бувають випадки, коли судді та сторони спору не звертають на це уваги, але тоді реєстратор, який дивитиметься документи подані на реєстрацію, ухвалить рішення відмовити в реєстрації.

Підстава позову – це обставини (факти) якими позивач хоче довести предмет позову та відновити свої права. При розгляді справи суддя дивиться, чи підтверджуються підстави позову і чи підходять вони до обраного предмета. Адже якщо сторона письмово не висловиться про свої підстави, то в усному порядку суддя почує позивача, але не візьме це до уваги. Тому до підстав позову потрібно підходити серйозно.

Які документи слід додати до заяви?

До позову позивач повинен додати всі документи (докази, клопотання, заяви та інші необхідні документи, що призведуть до задоволення позову), які перераховані у додатках до позову, у тому числі квитанція про оплату судового збору та копію позовної заяви з копіями доповнень до позову для інших учасників. Цей обов’язок передбачений у статті 177 ЦПК України.

До якого суду подавати позов?

Вибір суду залежить від судового спору. Тому коли вибираєте суд, у який потрібно подавати позов, Вам потрібно звернути увагу на наступне:

 • хто ви, з ким буде судова суперечка, щодо чого суперечка – це має значення при виборі судового провадження та суду;
 • у кожному судовому провадженні своя підсудність до певного суду, зокрема можлива альтернатива під час виборів суда.

Наприклад, позов про стягнення аліментів можна подати за місцем проживання позивача, а позов про визнання права власності на нерухоме майно потрібно подавати за місцезнаходженням цього майна.

Фактично правильне подання позовної заяви до суду, який розглядатиме справу – має велике значення. Адже це Вам суттєво заощадить час та витрати.

Скільки коштує подати позов до суду у цивільній справі у 2022 році

За подання позову в Україні справляється судовий збір, передбачений ЗУ «Про судовий збір». У 2022 році, щоб подати за майнову вимогу необхідно заплатити фізичним особам 1% та 1,5% юридичним особам, але якщо 1% та 1,5% менше: фізичні особи

 • сплачують 0,4 розміру прожиткового мінімуму;
 • юридичні особи сплачують 1 прожитковий мінімум.

Скільки коштують послуги адвоката з подання позову до суду

Послуги адвоката з подання процесуального документу до суду вираховуються залежно від того, яка справа, які є матеріали, а також скільки орієнтовно часу буде витрачено на позовну заяву.

У середньому на підготовку однієї позовної заяви йде від 5 до 25 годин. Буває більше, а буває і мінімум часу треба витратити.

Оцініть автора
Адвокат у Києві - Янчук Анатолій - послуги юриста онлайн. Ціни 2022. Адвокати Києва, Житомира.
Додати коментар