Визначення місця проживання дитини з мамою або батьком в судовому порядку

Адвокат Анатолій Янчук 0632021068

Даний матеріал буде корисний особам, які хочуть визначити місце проживання дитини у судовому порядку.

Вступ

Зазвичай питання про місце проживання дитини вирішується на стадії, коли люди припиняють сімейні відносини. Якщо ж це питання не було вирішено, то найчастіше воно вирішується у різний спосіб (переговори, документи, суди тощо).

У справах щодо місця проживання дитини слід перш за все пам’ятати, що на першому місці стоять інтереси дитини, а потім уже інтереси батьків.

Що дає визначення місця проживання дитини у судовому порядку?

Відповідно до чинного законодавства рішення суду про визначення місця проживання дитини дозволяє:

 1. Без схвалення другого з батьків брати дитину за межі країни. Ця можливість передбачена Сімейним кодексом України, правилами перетину державного кордону громадянами України, затвердженими постановою КМУ від 27.01.1995 року № 57.
 2. Примусово відібрати дитину у другого з батьків, який без вашої згоди змінив постійне місце проживання дитини. Ця можливість передбачена Сімейним кодексом України.
 3. Зареєструвати дитину на своєю адресою.

Як отримати рішення суду про визначення місця проживання дитини

Рішення суду можна отримати лише в тому разі, якщо один із батьків звернеться до суду з позовом про визначення місця проживання дитини. Після звернення з позовом суддя розглядає його на відповідність законодавству. Якщо позов відповідає вимогам законодавства, то суддя відкриває провадження у справі. Процесуальний документ повинен відповідати вимогам статті 175 ЦПК України.

Після чого надсилає копію Вашого позову третій особі (органу опіки та піклування), другій стороні (відповідачу; іншому із батьків) та надає йому термін на подання заперечень. Позивач, у свою чергу, може подати свою відповідь на відзив, і далі відповідач подає свої письмові заперечення. Після паперової тяганини судовий розгляд справи щодо місця проживання дитини у першій інстанції має пройти три стадії: 1) підготовчу; 2) розгляд справи по суті; 3) вихід судді до нарадчої кімнати та проголошення рішення у спорі про визначення місця проживання дитини. Після того як рішення не буде оскаржено — рішення суду набирає законної сили.

При розгляді цієї справи слід пам’ятати:

 • відповідач буде другим батьком;
 • залучати потрібно третьою особою орган опіки та піклування;
 • судовий збір за позовну вимогу щодо визначення місця проживання дитини у 2022 році становить 992 гривні і 40 копійок;
 • справу розглядатимуть за місцем проживання відповідача.

До кінця 2017 року судова практика була такою — дитина майже у всіх випадках (99%) залишалася з матір’ю. Починаючи з січня 2017 року судова практика стабілізувалася і сторони (батько та мати) стали рівними у спорах стосовно дитини.

Суддя при розгляді справи враховує багато факторів

Встановлюючи місце проживання дитини суддя звертає увагу на таке: 1) як ставляться батьки дитини один до одного, а також їхнє ставлення до дитини; 2) ставлення дитини до батьків; 3) вік дитини; 4) стан здоров’я дитини; 5) чи здійснює відповідач перешкоди у спілкуванні з дитиною; 6) наявність самостійного доходу батьків; 7) тривалість проживання дитини на певному місці; 8) де мешкає батько, який ініціював позов (орендована квартира, приватна садиба, будинок батьків тощо); 9) графік роботи кожного з батьків; 10) соціальні зв’язки дитини за місцем проживання (друзі, родичі); 11) з ким дитина житиме чи живе (чи немає судимих ​​чи людей із психічними захворюваннями); 12) чи є для дитини окрема кімната; 13) чи дотримані умови для дитини за місцем проживання батька (іграшки, письмовий стіл, окреме ліжко тощо); 14) висновок експерта психолога (психологічна експертиза); 15) хто забирає дитину зі школи або як кожен з батьків цікавиться успішністю дитини; 16) які приклади батьки подають своїй дитині; 17) чи притягувалися батьки до різного роду відповідальності; 18) інше.

Справді, цей перелік на що звертає суд при визначенні місця проживання є довгим і залежить від обставин справи. Тому якщо думаєте, як виграти суд з визначення місця проживання дитини — звертайтеся до фахівця.

Вік дитини як один із ключових факторів визначальний місце проживання

Вік дитини має значення. Адже якщо дитина може викласти свою думку, то вона може висловити свою думку.

При розгляді справи про визначення місця проживання дитини, якій десять років дитина допитується в 95% випадках. Його слова мають суттєву вагу, але не визначають фактичного результату. Суддя може піти всупереч думці дитини, якщо побачить, що таким чином вона захистить кращі інтереси дитини.

Визначення місця проживання дитини після 14 років – вирішується дитиною самостійно. Про це свідчить ч.3 ст. 160 СК України. У випадку якщо суд побачить, що позов подано стосовно місця проживання дитини, яка досягла 14 років, то він не буде розглядати даний спір і ухвалить судове рішення у формі ухвали.

Докази у справі про місце проживання дитини

Перелік доказів щоразу буде індивідуальним, але найчастіше використовують такі докази:

 • свідоцтво про народження дитини;
 • рішення суду про припинення шлюбу;
 • довідку з роботи про доходи за останні кілька місяців;
 • довідку із пенсійного фонду форми ОК №5;
 • характеристику з місць роботи позивача, відповідача;
 • показник розумових здібностей (дипломи, аттестат, грамоти, сертифікати);
 • зразки робіт позивача, відповідача;
 • свідоцтва про народження дітей, які дружать із дитиною позивача, відповідача;
 • свідчення батьків дітей, які підтвердять, що їхні діти товаришують із дитиною позивача, відповідача;
 • різні фото чи відео, які можуть показати позивача, відповідача з різних сторін (позитивно та негативно);
 • довідка з дитячого садка про те, як батьки цікавляться дитиною і хто її забирає. Схожа довідка потрібна зі школи;
 • висновки щодо проведеної психологічної експертизи;
 • фотографії з дитиною у різних місцях (зоопарку, ігрових майданчиках);
 • висновок органу опіки та піклування про те з ким краще залишити дитину;
 • акт огляду умов проживання позивача, відповідача;
 • довідка про відсутність судимості;
 • інші.

Кожен доказ оцінюється судом окремо разом із іншими. Тому якщо у вас немає певного документа, не слід переживати. Важливими доказами є: 1) докази доходів; 2) докази місця проживання.

Також можете ознайомитися з моїми відео на тему доказів на цю тематику:

Судова практика щодо визначення місця проживання дитини 2018-2021

22.08.2018 року Верховний Суд у справі № 539/1406/17 зазначив, що відноситься до інших обставин, які враховуються при визначенні місця проживання дитини: «До інших обставин, які мають суттєве значення, можна віднести, зокрема: 1) особисті якості батьків; 2) відносини, які існують між кожним з батьків та дитиною (як виконують батьки свої батьківські обов’язки щодо дитини, як враховують її інтереси, є порозуміння між кожним із батьків та дитиною); 3) можливість створення дитині умов виховання та розвитку».

27.01.2021 року Верховний Суд у справі № 355/1857/18 вказав на необхідність у справі висновку від органу опіки та піклування: «Суд першої інстанції при розгляді справи на зазначені норми законодавства уваги не звернув та прийняв судове рішення щодо визначення місця проживання дитини з батьком без висновку органу опіки та піклування, який у цій категорії справ є обов’язковим».

28.12.2020 року Верховний Суд у справі № 487/2001/19 зазначив: «Отже, вирішуючи спір, суд віддати перевагу тому з батьків, який може забезпечити сприятливіші умови виховання дитини. Важливим критерієм є моральні якості матері та батька як вихователів. Моральними якостями, які можуть негативно вплинути на виховання дитини, є, зокрема, зловживання спиртними напоями, невиконання батьківських обов’язків, притягнення до судової чи адміністративної відповідальності».

Вартість визначення місця проживання дитини у судовому порядку

 

 

 

 

Оцініть автора
Адвокат у Києві - Янчук Анатолій - послуги юриста онлайн. Ціни 2022. Адвокати Києва, Житомира.
Додати коментар