Поділ майна подружжя. Яке майно не підлягає поділу між подружжям

Адвокат з поділу майна подружжя Анатолий Янчук 0632021068

Консультація щодо розділу подружнього майна проходить у зручному для клієнта місці або онлайн

Чинним законодавством передбачено можливість розділити майно подружжя набуте до і під час укладання шлюбу, і після розлучення. Узаконити свою частину нерухомого чи рухомого майна одне із подружжя може у досудовому чи судовому порядку. Також на практиці для врегулювання цього питання залучають юриста чи адвоката.

Юридична консультація адвоката щодо розподілу майна

При зустрічі зі мною як адвокатом по розділу спільного майна клієнт отримує широку відповідь на питання, що його цікавлять, у частині майна, яке йому буде або може належати після поділу. На консультації юриста:

 • клієнт надає копії документів майна, а адвокат їх розглядає з погляду закону;
 • встановлює необхідний перелік доказів, необхідний для судового розгляду в районному суді Києва;
 • зважує шанси та ризики;
 • пропонує кілька варіантів вирішення ситуації (досудовий, судовий);
 • за необхідності дає поради у кого краще укласти нотаріальний договір щодо поділу майна;
 • дає інші поради, які допоможуть вирішити питання розподілу майна.

На консультації клієнт фактично знатиме як діяти, якщо дружина чи чоловік не хоче ділити майно в добровільному порядку.

Способи поділити майно подружжя в України

Спільно нажитим майном в Україні вважається все майно подружжя, придбане під час шлюбу. Крім випадків, коли доведено інше. Під час встановлення спільного майна слід враховувати: 1) період придбання; 2) за які кошти це було придбано.

Чинним законодавством передбачено, що розподіл майна при розлученні може бути без суду та з судом: 1) скласти договір про розподіл майна; 2) скласти сімейний контракт; 3) судовий порядок. Усі способи поділу майна можливі у шлюбі та після розлучення. Тому не турбуйтеся, якщо дружина чи чоловік не хоче ділити майно.

Договір про поділ майна подружжя (будинку, квартири, автомобіля)

Відповідно до статті 69 СК України подружжя може поділити не тільки все спільне майно, а й частину від цього майна. Це можливо уклавши договір між подружжям. Ця угода (договір) підлягає нотаріальному посвідченню.

Сімейний контракт

У сімейному контракті подружжя фактично вирішує чиїм буде майно набуте у шлюбі. Можливості цього договору регулюються Главою 10 Сімейного кодексу України.

Сімейний контракт укладений між подружжям полягає у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Найчастіше сторони дотримуються зобов’язань та умов у сімейному контакті.

Судовий порядок поділу

Розподіл майна при розлученні в судовому порядку відбувається у разі якщо подружжя не дійшли згоди. Під час розгляду спору слід враховувати: 1) Сімейний кодекс України; 2) ЦПК України; 3) іноді Земельний кодекс України та інші (залежить від обставин справи).

Якщо вирішуєте ділити майно в суді пам’ятайте: 1) судовий збір 1% від майна (150% від сплаченого збору буде стояти подання скарги та 200% за касацію); 2) справу розглядатиме суд там, де основна частина нерухомості; 3) кредитора залучають, якщо він є.

Яке майно не підлягає поділу між подружжям

До особистого майна подружжя законодавство відносить:

 • набуте до шлюбу;
 • набутий під час шлюбу, але отриманий у спадок або подарунок (дарівне майно);
 • набуте під час шлюбу, але за власні кошти одного з подружжя;
 • одержане шляхом приватизації відповідно до ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду»;
 • земельну ділянку отримано шляхом приватизації;
 • речі індивідуального використання, у тому числі коштовності, придбані за спільні гроші подружжя;
 • премії, нагороди, отримані за особисті заслуги. Суд може визнати частину на ці нагороди, але якщо інший чоловік доведе, що він сприяв (виховання дітей, нагляд за господарством тощо) отриманню цієї нагороди;
 • гроші отримані як відшкодування шкоди за псування особистого майна та гроші виплачені за відшкодування моральної шкоди;
 • страхові суми, але за умови, що страхування оплачувалося за рахунок власних грошей;набуте у шлюбі, але за час окремого
 • проживання. У цьому випадку слід подавати окремий або зустрічний позов;
 • частина майна, придбана за особисті гроші;
 • дивіденди.

Продаж особистого майна призводить до того, що гроші, отримані з продажу, будуть також особистими. Це треба пам’ятати. Надалі при розподілі майна після розлучення майно придбане за власні кошти не ділиться. Як правило при продажу будинку, квартири, машини та іншої нерухомості один із подружжя цього або наступного дня купує нову власність. На практиці в такий спосіб легше довести, що подібна нерухомість не ділиться.

Розділ майна під час розлучення: терміни поділу майна після розлучення

Припинення шлюбу не означає, що майно втратило статус спільного майна подружжя – важливо пам’ятати.

Для поділу майна подружжя встановлено терміни три роки.

15.02.2021 року Верховний Суд вкотре дав відповідь щодо позовної давності щодо поділу майна після розлучення, і у своєму рішенні суд у справі № 631/322/17 зазначив: «Неподання позову про поділ майна, у тому числі до закінчення трьох років з дня розірвання шлюбу, за відсутності доказів, що підтверджують заперечення права одного з подружжя на придбане в період шлюбу майно, зареєстроване за іншим чоловіком, не може свідчити про порушення прав та вказувати на початок перебігу позовної давності. Такий висновок міститься в постанові Верховного Суду України від 23 вересня 2015 року у справі № 6-258цс15 та Верховного суду від 6 листопада 2019 року у справі № 203/304/17 (провадження № 61-5400св19)».

04.02.2021 року Верховний Суд у справі № 353/870/17-ц зазначив: «При визначенні початку перебігу позовної давності слід виходити не з часу, коли сторони розірвали шлюб, а з моменту, коли особа дізналася або мала дізнатися про порушення свого майнового права, оскільки сам собою факт припинення шлюбу не свідчить про порушення права власності одного з подружжя. Відсутність позову про поділ майна, зокрема до закінчення трьох років з дня розірвання шлюбу, за відсутності доказів,що підтверджують заперечення права одного з подружжя на придбане в період шлюбу майно, зареєстроване за іншим подружжям, не може свідчити про порушення прав та вказувати на початок перебігу позовної давності».

Тому слід пам’ятати, що у подібних випадках матимуть значення докази, що підтверджують порушення права. Це можуть бути різні листування чи свідчення свідків тощо.

Розділ майна при розлученні з дітьми – обставини, що мають значення

Чинним законодавством передбачено, що при розподілі майна в судовому порядку суд за наявності суттєвих підстав може відступити від рівних частин і присудити першому більше, ніж другому, але слід пам’ятати: 1) може – незалік, що відступить; 2) суттєві обставини повинні бути суттєвими та доведеними; 3) зміни можуть бути значними чи навпаки.

До суттєвих обставин можна віднести:

 • якщо один із подружжя ігнорував матеріальне забезпечення сім’ї;
 • ухилявся від утримання дітей;
 • знищив чи пошкодив спільно нажите майно;
 • використовував спільно нажите майно на шкоду сім’ї;
 • якщо з дітьми проживають з тим, хто просить відступити від рівної частки при розділі, а якщо повнолітні діти недієздатні, то за умови, що розмір аліментів недостатній для їхнього розвитку та лікування.

На практиці судді зазвичай відступають від рівних частин, якщо будуть надані вагомі докази на підтвердження цих істотних обставин. Сам по собі поділ майна при розлученні з дітьми не матиме значення, якщо суд не встановить юридичний факт того, що подібне відповідатиме закону.

Наприклад в одного з подружжя виникла заборгованість за аліментами (рішення суду про стягнення аліментів, довідка з виконавчої про заборгованість), він усвідомлено ухиляється від аліментів (не хоче платити), порушено кримінальну справу за фактом несплати грошей на утримання дитини (внесено відомості до ЄРДР) .

Оцініть автора
Адвокат у Києві - Янчук Анатолій - послуги юриста онлайн. Ціни 2022. Адвокати Києва, Житомира.
Додати коментар