Виконавчий напис нотаріуса. Порядок та строки оскарження

Анатолій Янчук адвокат по оскарженню виконавчих написів нотаріуса 0632021068

Зміст
 1. Виконавчий напис нотаріуса на договорі
 2. Як отримати виконавчий напис нотаріуса в Україні
 3. Стягнення заборгованості за виконавчим написом нотаріуса та звернення стягнення на майно боржника
 4. Визнання виконавчого напису таким що не підлягає виконанню
 5. У суді апеляційної інстанції оскарження виконавчого напису нотаріуса відбувається зі своєю специфікою
 6. Підстави для оскарження виконавчого напису нотаріуса в Україні
 7. Строк оскарження виконавчого напису нотаріуса
 8. Строки розгляду судами справ щодо скасування виконавчого напису нотаріуса
 9. Термін дії виконавчого напису
 10. Як повернути майно за скасованим виконаним написом в Україні
 11. Виконавчий напис нотаріуса: актуальна судова практика Верховного Суду 2020 – 2021
 12. Практика адвоката Анатолія Янчука у справах про оскарження виконавчого напису
 13. Ціна та вартість скасування виконавчого напису нотаріуса в Україні

Виконавчий напис нотаріуса на договорі

Кредитор отримує напис нотаріуса у зв’язку з тим, що: спрощує звернення до державної виконавчої служби або приватного виконавця; позичальники зазвичай про неї дізнаються після відкриття виконавчого провадження; може бути визнаний таким, що не підлягає виконанню лише у судовому порядку; коштує дуже мало, а неприємностей приносить боржникові багато.

Виконавчий напис нотаріуса в Україні на законодавчому рівні — це розпорядження нотаріуса про примусове стягнення коштів або майна на користь кредитора, здійснюється виконавчий напис на оригіналі документа, що підтверджує зобов’язання (кредитний договір, договір позики, іпотеки) або якщо це неможливо воно робиться на нотаріальному бланку, який нерозривно пов’язаний із договором, що передбачає зобов’язання. Стягнення заборгованості через нотаріуса починаючи з 2018 року вважається найпопулярнішим.

Кредитори від імені банків, МФО, колекторських організацій дедалі частіше звертаються до нотаріусів для того, щоб вони мали виконавчий напис нотаріуса на договорі позики чи іншому документі що засвідчує виникнення зобов’язань. Це пов’язано з тим, що її отримати набагато простіше, вірогідніший шанс отримання виконавчого напису, ніж рішення суду, крім цього нотаріусу, потрібно заплатити менше ніж судовий збір за подання позову до суду для отримання рішення суду про стягнення заборгованості або про звернення стягнення на предмет іпотеки. . Вартість отримання такого напису у нотаріуса коштує від 1000 до 2000 грн.

Крім цього, позичальнику закрито доступ до документів на підставі, яких нотаріус здійснив виконавчий напис. Тому позичальнику не варто йти до нотаріуса для ознайомлення з документами на підставі яких було вчинено виконавчий напис.

Нотаріус може зробити виконавчий напис незалежно від того, де слід виконати вимогу, а також це не залежить від того, де живе боржник або кредитор.

Як отримати виконавчий напис нотаріуса в Україні

Відповідно до статті 87 ЗУ «Про нотаріат» нотаріуси здійснюють виконавчий напис на документах, що підтверджують безперечність заборгованості. Перелік документів, що встановлюють безперечність заборгованості, встановлено постановою КМ України від 29.06.99 року № 1172.

Крім цього вище згаданого ЗУ «Про нотаріат» та постанови КМУ від 26.06.99 року № 1172 нотаріус під час здійснення виконавчого напису також дотримується порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012. З урахуванням судової практики нотаріус також має враховувати і ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», але на практиці вони це ігнорують.

Відповідно до згаданого законодавства кредитор може отримати виконавчий напис нотаріуса в Україні щодо стягнення заборгованості:

 • за нотаріально засвідченими договорами;
 • з підстав, що виникають із кредитних правовідносин;
 • що виникає з відносин, пов’язаних із авторським правом;
 • з батьків або осіб, які їх замінюють, у зв’язку із утриманням дітей у закладі освіти;
 • з військовослужбовців, звільнених з військової служби, та військовозобов’язаних після військових зборів
 • з орендної плати за користування державним та комунальним майном
 • за аграрними розписками;
 • із виплати дивідендів.

Для отримання виконавчого напису нотаріуса про звернення стягнення щодо іпотеки кредитор повинен надати нотаріусу:

 • заяву кредитора;
 • оригінал нотаріального договору;
 • документи, що підтверджують безперечність заборгованості та встановлюють прострочення заборгованості з виконання зобов’язань;
 • копія вимоги кредитора, яку він надсилав іпотекодержателю. Якщо боржник і іпотекотримач дві різні особи – потрібно надсилати дві вимоги;
 • документ, що підтверджує, що пройшло більше 30 днів з моменту відправлення вимоги (чек з пошти, опис вкладення). Якщо боржник і іпотекодавець дві
 • інші документи, які нотаріус вважатиме за потрібне.

При вчинені виконавчого напису нотаріус повинен перевірити: чи не порушено строки стягнення за вимогами, які вимагає кредитор; наявність інших іпотекоутримувачів; наявність заставної. Якщо ж є заставний, то виконавчий напис може бути здійснений виключно за наявності заяви власника заставної.

Стягнення заборгованості за виконавчим написом нотаріуса та звернення стягнення на майно боржника

Отримавши виконавчий напис, кредитор до кінця 2017 року іноді звертався до державних виконавців для примусового стягнення, а ті в свою чергу робили мінімальні обмеження щодо позичальника. Починаючи з 2018 року кредитори (МФО, банки, колектори) все частіше йдуть до приватних виконавців. Це через їх ефективну роботу. Наприклад:

 • якщо виконанням напису займається приватний виконавець, то позичальнику з відкриття провадження практично відразу заарештують рахунки. Арешт для подальшого стягнення заборгованості робиться абсолютно на всі рахунки, у тому числі на соціальні. Законність подібних справ виконавцю відома, але його не зупиняє;
 • напис щодо продажу нерухомості в примусовому порядку буде виконано таким чином: 1) від 2-х до 10 днів виконавець дає сторонам на оцінку майна; 2) через 2-3 дні власність вже стоятиме на електронних аукціонах.

Найчастіше стягнення за виконавчим написом нотаріуса чи звернення на рухоме майно (машина) відбувається так. Кредитор заманює позичальника себе, а виконавець в свою чергу чекає біля кредитора, щоб по приїзду забрати транспорт. Це зазвичай відбувається після того, як позичальник не буде бачити свою машину, так як буде перебувати в офісі кредитора. Тому перш ніж їхати на зустріч потрібно подивитися чи є виконавчі провадження щодо Вас.

Дії виконавця щодо виконання цих документів сторони виконавчого провадження можуть оскаржити в адміністративному суді. Вартість судового збору за цими позовами у 2022 році становить 992 гривні 40 копійок. Без урахування послуг адвоката.

Визнання виконавчого напису таким що не підлягає виконанню

Чинним законодавством передбачено скасування виконавчого напису нотаріуса виключно у судовому порядку. Шляхом подання позовної заяви про визнання нотаріального напису таким, що не підлягає виконанню. У разі якщо позовна вимога буде про скасування виконавчого напису або визнання його недійсним – суд буде змушений відмовити у задоволенні позову. Подібне станеться з тієї причини, що ЗУ «Про виконавче провадження» встановлено винятковий порядок, за яким виконавець закриває провадження та знімає арешти, і таке поняття «недійсний напис» не входить до цього переліку.

Перед поданням позовної заяви слід звернути увагу на таке:

 • справа підсудна за місцем проживання позивача (боржника), знаходження кредитора, майна боржника;
 • кредитора потрібно залучати як відповідача;
 • нотаріуса слід залучати як третю особу за відповідача;
 • судовий збір за подання позову про визнання виконавчого напису такий, що не полягає у виконанні у 2022 році буде 992 гривні 40 копійок.

При зверненні до суду слід також разом із позовом подати:

 • клопотання про витребування доказів, а саме документів на підставі яких нотаріус здійснив виконавчий напис;
 • заяву про забезпечення позову, в якій просити суд призупинити примусове стягнення на підставі виконавчого напису нотаріуса. Інакше є великі ризики того, що за час судового розгляду напис підлягає виконанню у примусовому порядку.

Якщо напис було вчинено нотаріусом у 2013 році, але позов подаєте у 2022 році, то судовий збір потрібно сплачувати за ставками, що діють у момент подання позовної заяви про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

У суді апеляційної інстанції оскарження виконавчого напису нотаріуса відбувається зі своєю специфікою

Після ухвали судового рішення суд першої інстанції надає кожній із сторін подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з моменту складання повного тексту свого рішення. Київський апеляційний суд або інший суд цієї ж інстанції найчастіше розгляне скаргу на рішення першої інстанції у справі, де було оскарження виконавчого напису нотаріуса — два чи три місяці. У поодиноких випадках розгляд відбувається понад 4 місяці.

Апелянт за подання скарги повинен буде заплатити 150% від того, скільки був судовий збір до суду першої інстанції.

Чинним законодавством у цій інстанції сторонам справи встановлено такі обмеження:

 • можливість міняти бік у справі, крім можливості залучати правонаступника;
 • просити застосувати позовну давність, крім випадків поважної причини. Поважна причина має бути справді суттєвою. На практиці за останні 30 років незалежності України поважною причиною вважають поки що одну — сторона у справі просила застосувати позовну давність у заяві про перегляд судового рішення, але перша інстанція відхилила цей аргумент. Інші випадки поки що відсутні;
 • змінити підставу та предмет позову.

Після вивчення скарги на судове рішення щодо оскарження напису судді другої інстанції найчастіше викликають сторони у справі. Виклик сторін може статися у разі якщо це справа малозначуще і суддя доповідач не бачить підстав викликати сторони. Тому, готуючи процесуальні документи до суду, Ви повинні розуміти, що другого шансу сказати свою думку не буде.

Підстави для оскарження виконавчого напису нотаріуса в Україні

Підстави для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню можна вважати: 1) заборгованість не є безспірною; 2) порушення з боку нотаріуса. Також можна вважати деякі підстави, що є спеціальними. Вони залежать від виконавчого напису.

Заборгованість не є безперечною у тому випадку, якщо вимога кредитора, які зазначені у виконавчому написі не відповідають дійсності або ж пройшли строки вимоги щодо заборгованості.

Прикладами спірності заборгованості може бути наступне: 1) кредитор безпідставно нарахував боржнику неустойку (боржник не погоджувався на неустойку у договорі чи погоджувався але у тому розмірі); 2) кредитор неправомірно нарахував відсотки за користування кредитом після закінчення терміну користування кредитом; 3) неправомірно було нараховано заборгованість по комісії; 4) інші випадки.

Порушення з боку нотаріуса: 1) нотаріус не звернув увагу, що минули терміни вимоги кредитора до боржника; 2) нотаріус не дочекався 30-денного терміну з моменту відправки боржнику вимогу про погашення заборгованості; 3) нотаріус не звернув увагу, що йому надали не всі документи, які потрібні для виконання виконавчого напису відповідно до законодавства України.

Під спеціальними підставами слід мати на увазі ті підстави, які переважно передбачені спеціальним законодавством. Наприклад у разі отримання виконавчого напису нотаріуса про звернення стягнення щодо застави (автомобіль) кредитору потрібно зареєструвати його наміри в реєстрі.

Строк оскарження виконавчого напису нотаріуса

Відповідно до чинного законодавства виконавчий напис нотаріуса в Україні можна оскаржити протягом трьох років з моменту, коли боржник дізнався про виконавчий напис або мав дізнатися.

Зазвичай боржники та позичальники дізнаються про виконавчий напис коли вже відкрито виконавче провадження. Тому, наприклад, якщо напис нотаріуса від 2017 року, а боржник дізнався про нього у 2021 році — бажано вказати про це і прикріпити докази того, що про напис дізналися перед поданням позову.

Строки розгляду судами справ щодо скасування виконавчого напису нотаріуса

Згідно чинного законодавства судові справи у першій інстанції мають бути розглянуті не довше ніж 90 днів з моменту подання позову. В окремих випадках справа має бути розглянута протягом 2-х місяців.

У частині виконавчого напису нотаріуса судді розглядають такі справи від 90 до 365 днів із моменту відкриття провадження у справі. Якщо справа слухається у загальному позовному провадженні, це від 2-х до 7 судових засідань. У моїй особистій практиці терміни складали від 4 до 8 місяців. На строки розгляду справи у суді першої інстанції впливає:

 • завантаженість судді;
 • компетентність судді у кредитних правовідносинах;
 • дій кредитора із затягування справи;
 • форма позовного провадження;
 • інші фактори (хвороба учасників справи, клопотання про перенесення, відведення судді тощо).

Як правило, оскарження виконавчого напису нотаріуса в Україні на стадіях апеляційного оскарження розгляд триватиме від 2-х до 5 місяців. Це пов’язано з тим, що у багатьох випадках:

 • апеляційна скарга щодо скасування виконавчого напису нотаріуса зазвичай подається в останній день подання скарги (через 29-30 днів після отримання повного тексту судового рішення першої інстанції);
 • близько 5 днів суддя другої інстанції вирішує відкривати провадження чи ні;
 • після відкриття провадження суддя надає 5-10 днів на подання відкликання у справі;
 • призначення справи до розгляду зазвичай відбувається через 20 днів після отримання відкликання другою стороною;
 • фактичний розгляд відбувається залежно від завантаженості складу суду.

Справа у Верховному Суді розглядається не менше ніж один рік, в окремих випадках скарга може бути розглянута протягом 6-9 місяців з моменту надходження скарги.

Термін дії виконавчого напису

Спеціальними законами, зокрема і нотаріальними встановлено таке поняття як термін дії нотаріальної написи. Як тоді бути? Розглядаючи строки, ми можемо зрозуміти, що в цьому напрямку є тільки такі терміни:

 • пред’явлення напису до виконання. Він становить три роки. Якщо кредитор не пред’явить цей документ у зазначені терміни до виконання, то надалі цей документ виконавці не братимуть до виконання. Вони розуміють, що якщо все ж таки візьмуть — понесуть відповідальність передбачену законом;
 • строк звернення до суду за скасуванням цього документа. Він також становить три роки.

Як повернути майно за скасованим виконаним написом в Україні

У 85% випадках суд задовольняє прохання про зупинення примусового виконання напису. Інші 15% говорять про те, що судді відмовляють позичальникам у цьому, і як наслідки цього напис може бути виконаний.

Якщо ж напис було виконано і потім скасовано судом, то позивач (позичальник) може вимагати від кредитора повернути його майно, у разі відмови потрібно знову подавати позовну заяву, але вже про повернення того, що було відібрано у примусовому порядку. Наприклад:

 • якщо було стягнуто гроші, потрібно лише ставити вимогу про стягнення безпідставно придбаних коштів;
 • якщо було продано нерухомість на аукціоні, то належною вимогою визнатиме торги, протоколи з торгів, свідоцтва про право власності тощо. недійсними, а також просити суд повернути майно.

У цих випадках належним відповідачем буде особа, яка отримала майно або кошти, а також кредитор, якщо ці особи різні. Третіми особами зазвичай залучають виконавчу службу, нотаріусів, власника аукціону.

Вартість повернення майна коштуватиме судовий збір за подання позову та інших скарг (можлива апеляція та касація) + послуги адвоката.

Виконавчий напис нотаріуса: актуальна судова практика Верховного Суду 2020 – 2021

16 червня 2021 року КЦС у складі Верховного Суду у справі № 16 червня 2021 року КМР у складі Верховного Суду у справі № 711/10544/18 скасовуючи постанову апеляційного суду вказав, що якщо позивач вказав у позові про те, що йому відомо про напис Задовго як він подав позов, то суд мав застосувати позовну давність.

02 червня 2021 року Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду у справі № 766/11996/18 зазначив, що якщо після проведення аукціону виконавчий напис був визнаний таким, що не підлягає виконанню, то позичальник може повернути своє майно.

21 січня 2021 року Верховний Суд у справі №363/1448/20 залишаючи скаргу банку на забезпечення без задоволення вказав: “в даному випадку позивач звернулася до суду з немайновою позовною вимогою, судове рішення у разі задоволення якої не вимагатиме примусового виконання, тому у разі не повинно застосовуватися та досліджуватися така підстава для вжиття заходів забезпечення позову, як достатньо обґрунтоване припущення, що неприйняття таких заходів може суттєво ускладнити або унеможливити виконання рішення суду, а мала застосовуватися і досліджуватися така підстава вжиття заходів забезпечення позову, як досить обґрунтоване припущення, що неприйняття таких заходів може суттєво ускладнити або унеможливити ефективний захист чи відновлення порушених чи оспорюваних прав чи інтересів позивача, для захисту яких вона звернулася.

При цьому в таких немайнових суперечках має досліджуватися, чи не призведе неприйняття заявленого забезпечення позову до порушення вимоги справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного судового провадження за її позовом без нових звернень до суду”.

21 грудня 2020 року Верховний Суд у справі № 591/3779/19 залишаючи скаргу банку без задоволення вказав: «Вирішуючи суперечку, суди, належним чином дослідивши та надавши оцінку поданим сторонами доказам, дійшли правильного висновку, що виконавчий напис було вчинено з порушенням чинного законодавства, зокрема з пропуском трирічного терміну з дня виникнення у ПАТ «Дельта Банк» права вимоги, це суперечить вимогам статті 88 Закону України «Про нотаріат», а також за відсутності документів, що підтверджують безперечність заборгованості”.

14 грудня 2020 року Верховний Суд у справі № 372/1139/19-ц залишаючи скаргу фізичної особи кредитора без задоволення вказав: «Крім того, виконавчий напис нотаріуса містить суму до стягнення у розмірі 50 тис. грн як додаткові витрати, однак такі витрати між сторонами договору підряду не погоджувалися та матеріалами справи не підтверджені. Отже, говорити про безперечність заборгованості для здійснення виконавчого напису нотаріуса у цій справі немає підстав.

Практика адвоката Анатолія Янчука у справах про оскарження виконавчого напису

Виконавчий напис нотаріуса і визнання його таким, що не підлягає виконанню — є однією з найпопулярніших суперечок, яку практикую у своїй адвокатській практиці. Ось кілька прикладів представництва позивачів у справі щодо оскарження цього документа:

 • 11.09.2019 Малинський районний суд Житомирської області у справі №283/1598/18 взяв до уваги аргументацію мого позову та скасував напис нотаріуса про стягнення із позичальника 100 000+ доларів США.
 • 16.01.2021 року Київський апеляційний суд у справі № 761/44573/19 задовольнив мою апеляційну скаргу щодо забезпечення позову у справі щодо визнання напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню
 • 07.06.2021 року Київський апеляційний суд у справі № 761/44573/19 погодився з підставами позову та відмовився задовольняти апеляційну скаргу ТОВ «Вердикт Капітал».
 • 20.07.2021 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у справі № 362/50/21 скасував виконавчий напис про стягнення із позичальника 97 180 грн. 63 коп.
 • 20.07.2021 року Васильківський міськрайонний суд Київської області у справі № 362/53/21 скасував виконавчий напис про стягнення із позичальника 15 450 грн. 79 коп.

Ці судові справи є одними з небагатьох, де мені доводилося представляти інтереси позичальників.

Ціна та вартість скасування виконавчого напису нотаріуса в Україні

Послуга Вартість в грн.
Юридична консультація по виконавчому напису 1000/час
Позовна заява про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню

з усіма процесуальними додатками

від 6 500
Підготовка клопотання, заперечення, заяви, від 1 500/документ
Участь у судовому засіданні в межах Київської області та міста Києва від 1 500/ одне засідання
Участь у судовому спорі за межами Київської області від 3000
Юридичний аналіз справи з рекомендаціями 4000 – 10 000
Підготовка процесуальних документів для суду апеляційної інстанції 5000 – 50 000
Участь у судовому засіданні в апеляційній інстанції 4 000/ одне засідання
Підготовка документів для Верховного Суду від 10000
Представництво позичальника перед третіми особами 3000
Участь у переговорах з кредитором 4000
Повна підготовка документів для суду першої інстанції від 3 000 до 50 000
Ознайомлення з матеріалами справи по виконавчому напису нотаріуса 1 000/ один том
Аналіз наданих документів 3 000/ один документ
Повний юридичний супровід справи під ключ від 20 000 до 80 000

Замовляючи у мене судову послугу щодо напису нотаріуса в суді першої інстанції Ви насамперед отримуєте необхідний пакет документів:

 • позовна заява, яка відповідає положенням ЦПК України;
 • клопотання про витребування доказів;
 • заяву про забезпечення позову (зупинення примусового стягнення за написом), що відповідає ЦПК України;
 • заяву про розгляд справи без вас (за потребою).
Оцініть автора
Адвокат у Києві - Янчук Анатолій - послуги юриста онлайн. Ціни 2022. Адвокати Києва, Житомира.
Додати коментар