Штраф за відсутність страховки

Оскарження штрафу виписаного по статті 126 КУпАП 0632021068

Страхування машини – це не право, а обов’язок кожного власника транспортного засобу. За відсутність страховки водій автомобіля несе адміністративну відповідальність як адміністративного стягнення (штраф).

2022 року штраф за відсутність страховки становить 425 гривень. Якщо водія співробітники поліції протягом року повторно зупинять і у нього немає знову договору страхування — штраф 850 гривень. Ця відповідальність передбачена ч.1 ст. 126 КУпАП.

Якщо сталося порушення правил дорожнього руху в частині ДТП та особа без страховки або вона прострочена — відповідальність буде 850 гривень.

Штраф за страховку настає не лише коли вона відсутня

Розглядаючи складову ч.1 статті 126 КпАП можемо побачити, що поліція на дорозі може залучити до адміністративного стягнення (штраф) за порушення цієї норми права, якщо:

 • страховка прострочена;
 • водій погано її поставив;
 • було пред’явлено страховку у такий спосіб, що не можна прочитати інформацію на документі;
 • вимога до електронних документів така, як і вище.

Прострочена страховка є такою, що відсутня. Це з тим, що прострочення документа означає втрату юридичної сили документа. Відповідно водій їздить та має отримати штраф за їзду без страховки.

Якщо водій не оплачує протягом 15 днів з моменту винесення постанови про притягнення до відповідальності — розмір штрафу за їзду без страховки збільшується вдвічі.

Порядок притягнення до відповідальності за керування автомобілем без автоцивілки чи їзду із простроченим договором страхування

Згідно з Кодексу України про адміністративні правопорушення національна поліція має право притягувати водія до відповідальності передбаченої за ч.1 ст. 126 КпАП.

Розгляд справи має відповідати Кодексу про адміністративні правопорушення.

При розгляді адміністративної справи, де загрожує штраф, якщо немає страховки — водій транспортного засобу має всі права, передбачені законодавством:

 • заявляти клопотання про надання доказів, перенести на розгляд справи;
 • користуватись послугами захисника (адвоката);
 • збирати докази своєї невинності;
 • інші права, передбачені статтею 268 КпАП.

Під час розгляду справи водій автомобіля повинен пам’ятати, що він не повинен доводити свою невинність. Його провину мають доводити поліцейські. Це пов’язано з тим, що у країні діє презумпція невинуватості.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення може бути закінчено усним попередженням, накладенням адміністративного стягнення (штраф), закриттям справи у зв’язку з відсутністю вини особи, яку поліція хотіла притягнути до відповідальності. Як правило, справа розглядається поліцією протягом 5-10 хвилин. Даний розгляд справи призводить до чисельних порушень прав водіїв.

Процесуальний порядок скасування штрафу за відсутність страховки

Відповідно до чинного законодавства штраф за керування транспортним засобом без дійсносї страховки може бути скасовано протягом десяти днів з моменту винесення постанови поліцейським. Подібне оскарження можливе безпосередньо в судовому порядку або написавши скаргу керівництву поліцейського.

Звернення до районного суду

Адміністративний позов має відповідати Кодексу адміністративного судочинства з особливостями Кодексу про адміністративні правопорушення.

За подачу позову в цій категорії справ потрібно сплатити у 2022 році судовий збір у розмірі 496 гривень 20 копійок.

Крім цього слід пам’ятати таке:

 1. Відповідачем буде не поліцейський, а орган, у якому він працює.
 2. Справа швидше за все буде розглянута у спрощеному судовому провадженні.
 3. Позивачу буде компенсовано витрати на адвоката (у разі, якщо документи щодо скасування штрафу готуватиме адвокат).

За результатом розгляду справи щодо скасування штрафу за керування транспортним засобом без страховки суд приймає одне з рішень:

 • визнати постанову неправомірною та скасувати її;
 • відмовити у позові.

У разі відмови на рішення суду можна подати скаргу до апеляційного адміністративного суду протягом 30 днів.

Суд при розгляді справи враховує правила дорожнього руху, які діють у момент зупинки водія, КпАП, КАС України.

Позиції Верховного Суду

Верховний Суд станом на цей час не може дати остаточної позиції. Одні судді схильні до того, що можна вимагати лише під час ДТП, а другі схильні до того, що за вчинення водієм будь-якого адміністративного порушення права.

Оцініть автора
Адвокат у Києві - Янчук Анатолій - послуги юриста онлайн. Ціни 2022. Адвокати Києва, Житомира.
Додати коментар