Потрібно розірвати шлюб у судовому порядку? Телефонуй 0632021068

У цій статті зможете дізнатися яка процедура розлучення в країні, а також замовити у нас підготовку документів на розірвання шлюбу для суду.

Порядок розлучення через РАЦС: подання заяви онлайн та офлайн

Якщо немає неповнолітніх дітей

Законодавством передбачено, що розірвання шлюбу може статися шляхом звернення із заявами до органів РАЦСу. Таке розлучення можливе якщо немає спільних дітей або спільні діти повнолітні.

Подати заяви на розлучення можна за місцем проживання подружжя або за місцем проживання одного з них. Законодавством також передбачено, що якщо один із подружжя особисто не може з’явитися та подати заяви на розірвання шлюбу, то в цьому випадку можна подати заяви дистанційно, але тоді його потрібно завірити нотаріально. Таку заяву може подати другий із подружжя.

Державна реєстрація припинення шлюбу відбувається після закінчення одного місяця з моменту подання заяви на розлучення. Цей термін встановлено для можливого примирення подружжя. Якщо один із подружжя відкликає свою заяву на розлучення – в цьому випадку потрібно йти і розлучається через суд.

Органи РАЦСу повідомляють подружжя про дату, коли їм потрібно з’явитися для підтвердження свого наміру припинити свої відносини на юридичному рівні. Якщо на цю дату у них це не виходить органи РАЦСу переносять на іншу дату, але не пізніше ніж на один місяць.

Якщо один із подружжя з поважної причини не може з’явитися для підтвердження свого наміру, то в цьому випадку він може подати заяву у якій зазначає:

 • що він підтверджує свій намір розлучитися;
 • здійснити реєстрацію розірвання шлюбу;
 • місцезнаходження органу РАЦСу до якого надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу.

Підпис на заяві має бути нотаріально засвідчений.

Подружжя може подати заяву про розлучення онлайн, але таке можливо, якщо немає дітей. До цієї заяви слід прикріпити:

 • скан паспорта кожного; паспортного документа іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства;
 • скан свідоцтва про шлюб у разі якщо шлюб реєстрував іноземний РАЦС;
 • скан квитанції про оплату державного мита;
 • іноземець подає документ, що підтверджує законність його знаходження на території України.

У день розірвання шлюбу заявник приходить до РАЦСу з оригіналами документів, які він надсилав при поданні заяви на розлучення онлайн.

Якщо другий чоловік пропав

Якщо заява на розлучення онлайн подається одним чоловіком – потрібно надати такі документи в сканах:

 • заява;
 • рішення суду про те, що другий чоловік зник або позбавлений дієздатності;
 • паспорт, а осіб без громадянства документ підтверджує особу;
 • квитанція про оплату державного мита;
 • свідоцтво про шлюб, якщо шлюб був зареєстрований іноземним РАЦСом.

Той із подружжя, який хоче повернути своє дошлюбне прізвище – повинен про це вказати в день розірвання шлюбу.

Порядок розірвання шлюбу через суд

Судовий порядок використовується у разі якщо відсутня згода одного із подружжя (чоловік, дружина) на розірвання шлюбу або є неповнолітні діти.

Подати на розлучення можна до суду:

 • за місцем проживання відповідача (того чоловіка, який проти розлучення);
 • який обрали подружжя;
 • за місцем проживання позивача, якщо з ним проживають неповнолітні діти.

Щоб суд прийняв вашу позовну заяву на розлучення, потрібно сплатити судовий збір, який у 2022 році становить 992 гривні 40 копійок.

Зазвичай, процедура розлучення через суд триває від 2-х до 6-ти місяців. Такі терміни пов’язані з тим, що має значення, в якому суді України розглядають справу. Адже зазвичай суди Києва дуже перевантажені, і що далі від столиці — то швидше буде розглянута позовна заява.

У заяві на розлучення потрібно вказати причини та підстави, що слугували дійти до рішення розірвати шлюб. Насправді ж це стандартні причини: відсутність взаєморозуміння; різні погляди на життя; згасла любов; відсутність загального домашнього господарства; тривале окреме проживання; відсутність бажання жити разом; інші. Поза увагою не можна залишити і той факт, що потрібно вказувати кілька причин.

21.04.2011 року Міністерство юстиції України підготувало роз’яснення, яке назвало «Нові норми порядку розлучення: певні питання щодо застосування». У цьому документі зазначено, що рішення суду про розірвання шлюбу (розлучення), яке набрало законної сили, є остаточним документом, що підтверджує припинення шлюбу та інших адміністративних дій робити не потрібно. Це пов’язано з тим, що суд сам направляє рішення до РАЦСу і той сам вносить зміни до Державного реєстру громадянського стану громадян.

Відмітка в паспорті про розірвання шлюбу робиться, якщо громадянин сам звернувся з цим питанням до РАЦСу.

Подати позовну заяву про розірвання шлюбу онлайн звичайно можливо, але є велика ймовірність, що суддя Вас не зможе зрозуміти і залишить вашу заяву без руху.

Позовна заява на розлучення: зразок

Різниця між шаблонними позовними заявами та підготовленими під конкретну людину та її ситуацію полягає в тому, що іноді є випадки коли завдяки позовній заяві про розлучення можна встановити необхідні факти, які впливатимуть на наступні можливі сімейні суперечки. Наприклад, у рішенні суду про розлучення встановити факт тривалого не проживання разом, і це потім може допомогти не ділити майно придбане під час шлюбу, але під час окремого проживання.

Документи необхідні для підготовки та подання позовної заяви на розлучення:

 • свідоцтво про шлюб (оригінал подається до суду та копія для сторони);
 • свідоцтво народження дитини (копії цього документа).
Оцініть автора
Адвокат у Києві - Янчук Анатолій - послуги юриста онлайн. Ціни 2022. Адвокати Києва, Житомира.
Додати коментар