Встановлення факту родинних відносин для прийняття спадщини

Установление факта родственных отношений

Адвокат по встановленню фактів Анатолій Янчук 0632021068

Відповідно до чинного законодавства спадкоємці мають право на спадщину, і це право передбачено Цивільним кодексом. Але іноді для прийняття спадщини є така перешкода як відсутність документального підтвердження спорідненості – родинних відносин.

Це може бути помилка у П.І.Б. спадкоємця чи спадкодавця, відсутність свідоцтва про народження та інших документів. У такому разі не слід панікувати, адже це та інші схожі юридичні питання можна вирішити у судовому порядку.

Факт родинних відносин потрібний як правило у спадкових спорах та часто відбувається через прийняття спадщини.

Встановлення родинних відносин у досудовому порядку за допомогою лінгвістичної експертизи

Чи потрібно відразу йти до суду і встановлювати певний юридичний факт, щоб потім нотаріусу показати довгоочікуване судове рішення? Ні. Якщо помилки в П.І.Б. мають невелику суперечність, то в такому разі може допомогти лінгвістична експертиза. Тому якщо така ситуація виникла, то перепитайте у нотаріуса чи підійде йому судове рішення чи достатньо висновку експерта.

Також якщо Вам потрібна допомога з замовленням цієї експертизи – звертайтеся до мене за телефоном 0632021068.

Встановлення юридичного факту родинних відносин через суд

При розгляді такої категорії справ слід одразу звернути увагу на наявність чи відсутність суперечки з іншими особами. Адже згідно з чинним законодавством у разі виникнення спору, така справа може бути розглянута виключно у позовному провадженні. У випадку відсутності судового спору допускається подача заяви про встановлення факту родинних відносин до суду в окремому провадженні.

Якщо ж думаєте, що немає різниці в якому провадженні слухатиме суддя, то змушений засмутити. Адже якщо у першій інстанції пощастило і суддя задовольнив заяву, то апеляція скасує рішення суду та буде змушена відмовити. Так, наприклад, 19.09.2019 року Верховний Суд у справі № 587/563/17-ц розглянув та відхилив скаргу двох заявників, які думали, що обрали правильне судове провадження. Зрештою, заявники через погано обране виробництво втратили гроші, час, нерви.

Цивільний процесуальний кодекс України містить імперативну норму права, яка перешкоджає розглядати справи де є спори в окремому провадженні. Тому краще інколи доплатити судовий збір за подачу позовної заяви ніж отримати завідомо негативний результат в окремому провадженні.

Встановлення факту родинних відносин між померлими

Кожен випадок є індивідуальним, але якщо ж розглянути найпоширеніші ситуації, то можна побачити, що судді приймають такі докази: покази свідків (близькі родичі спадкодавця – бабуся, дідусь, дядько, тітка), письмові докази (свідоцтво про народження, висновки лінгвістичної експертизи). Індивідуальність ситуації є настільки різною, що іншколи потрібно проводити і суттєві експертизи, у тому числі і ДНК експертизу. Вона згідно ЦПК України є одним з доказів.

Підтвердження родинних відносин зі спадкодавцем коли помилково у П.І.Б. допущені помилки

Факт родинних зв’язків у такому разі можна підтвердити, якщо надати письмові документи, які явно показують, що допущені помилки є випадковими. Крім цього судді до уваги беруть і відповіді з органів реєстрації актів цивільного стану, де вони вказують, що виправити помилку немає можливості.

Актуальним також є допитати свідків, які часто бачили померлого разом із спадкоємцем, і перший називав його своїм сином чи дочкою. Все залежить від того, ким заявник був спадкодавцем.

У заяві про встановлення факту родинних відносин у прохальній частині потрібно просити: встановити факт родинних відносин, а саме, що Особа_1, яка померла дата_смерті_1, та Особа_2, яка померла дата_смерті_2, є батьком і матір’ю Особа_3, дата_народження_1. Це приклад прохальної частини, коли встановлювали факт щодо двох батьків.

Встановлення факту родинних відносин між померлими у випадку якщо відсутній важливі документи

Іноді спадкоємці стикаються не з проблемою в документах як вище, а навіть коли немає свідоцтва про народження спадкоємця. У такому разі також потрібно звертатися до суду, але при цьому потрібно довести те, що подібне свідоцтво не має можливості відновити через певні обставини, а також доводити, що заявник є родичем. Наприклад органи реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України або архівні установи не можуть видати відповідні документи.

Обставинами, що передують цьому може бути все, що завгодно, у тому числі траплялися випадки, коли згоріла будівля, в якій знаходилися актові записи.

Так само, як і в першому варіанті, потрібно допитувати свідків. Перелік доказів може не обмежуватися одним або двома доказами. Адже все залежить від ситуації, що склалася.

Оцініть автора
Адвокат у Києві - Янчук Анатолій - послуги юриста онлайн. Ціни 2022. Адвокати Києва, Житомира.
Додати коментар