Оскарження заповіту після смерті

Адвокат по спадковим справам Анатолій Янчук 0632021068

Чи можна оскаржити заповіт спадкодавця, як це зробити, у яких випадках можна пробувати це, і скільки буде стояти і багато іншого в цій статті. Цей матеріал був підготовлений на підставі, що це актуальні питання сучасності, які виникають при оформленні спадщини.

Як заповіт або його скасування може вплинути на спадщину

Чинним законодавством передбачено, що спадкодавець може залишити заповіт (розпорядження щодо свого майна). Кожен наступний заповіт за час життя скасовує попередній. Це правило не застосовується, якщо заповіт був оскаржений на тій підставі, що спадкодавець не розумів своїх дій під час підпису заповіту.

Судова практика склалася таким чином, що новий заповіт, який не впливає на старий, не скасовуватиме попереднього. Тобто спадкодавець може дати два розпорядження щодо різних майн різним людям.

Якщо стоїть питання про те, який заповіт не можна оскаржити, то не думайте над цим. Заперечити можна будь-яке.

Визнати заповіт недійсним можливо повністю або частково.

Що потрібно знати, коли оскарження заповіту відбувається в судовому порядку:

 1. Заповіт можна оскаржити лише у судовому порядку і лише після смерті спадкодавця. У разі такої спроби потенційними спадкоємцями за час життя суд відмовить у розгляді справи.
 2. Відповідачем у цій справі буде особа, на користь якої було написано заповіт.
 3. Позивачем (тобто тим хто може оскаржити заповіт) у таких справах можуть виступати спадкоємці першої черги, а у разі їх відсутності спадкоємцями тієї черги, що є. Тому якщо є спадкоємці першої черги, а Ви другої черги, то Ви не можете оскаржити заповіт. Крім спадкоємців його може оскаржити будь-яке чиє право воно зачіпає.
 4. Вартість скасування заповіту стоятиме спадкоємцям без послуг адвоката — 992 гривні 40 копійок у 2022 році.
 5. Справа підсудна за місцем знаходження майна. Хоча частіше практика стоїть на тому, що слід розглядати за місцем проживання відповідача.
 6. Нотаріуса залучають у якості третьої особи, а у разі припинення нотаріусом діяльності залучають у якості третьої особи нотаріальний архів.

Тому якщо хочете визнати недійсним заповіт на квартиру, то повинні розуміти, що можлива справа буде розглянута не за вашим місцем проживання.

Термін оскарження заповіту в суді

Законодавством передбачено термін три роки на те, щоб спадкоємець міг оскаржити заповіт. Цей термін починає свій відлік з моменту коли спадкоємець (позивача) дізнався про своє порушене право. Як правило, про заповіт дізнаються у нотаріуса через шість місяців після смерті спадкодавця. Лише тоді буде відомо скільки спадкоємців та чи є розпорядження, хто встиг прийняти у спадок квартиру тощо.

У цей час можна оскаржити спадщину. Якщо Ви пропустили термін на оскарження, то в цьому випадку буде правильно вказати причини, з яких був пропущений термін. Як правило, якщо це не великий термін, то судді не звертають увагу на його пропуск.

На увагу заслуговує і той факт, що пропущений термін заперечення заповіту та його наслідки суд може застосувати лише якщо про це скаже відповідач у справі. Інакше суд самостійно не може відмовити на цій підставі.

Як показує судова практика і час у подібних розглядах сторони у досить рідко просять суд застосувати наслідки пропуску строку позовної давності. Не кажучи вже про поважні причини.

Підстави для визнання заповіту недійсним (оскарження):

 • спадкодавець не розумів своїх дій під час підписання заповіту;
 • спадкодавець підписав заповіт за складних життєвих обставин;
 • спадкодавець був обмежений у дієздатності;
 • складено людиною, яка не має на це прав;
 • не дотримано форми.

Судова практика Верховного Суду у спадкових справах, що стосуються заповіту спадкодавця:

Відмовляючи визнавати недійсним розпорядження (заповіти) 26.11.2021 року, Верховний Суд у справі 404/2104/17 зазначив: «Приймаючи рішення, суд першої інстанції, з висновком якого погодився і апеляційний суд, враховуючи зазначені норми матеріального права, правильно встановивши фактичні обставини які мають істотне значення для його вирішення, належним чином оцінивши висновки посмертної судово-психіатричної експертизи та повторної посмертної судово-псих експертизи, свідчення свідків, які були допитані усудових засіданнях, а також інші докази, встановив, що в момент складання заповіту Особа_5 усвідомлювала значення своїх дій і могла керувати ними, а отже, відсутні правові підстави, передбачені статтею 225 ЦК України, для визнання складеного нею заповіту недійсним».

Скасовуючи два рішення попередніх інстанцій, Верховний Суд 24.11.2021 року у справі № 520/11690/17 поставив перед фактом, що не залучаючи всіх потенційних спадкоємців до розгляду справи рішення будуть скасовані, а саме суд зазначив: “Отже, колегія суддів вважає прийнятними аргументи касаційної скарги про те, що суди не звернули увагу на ту обставину, що разом із померлою була зареєстрована Особа_15 у справах про визнання права власності у порядку спадкування належним відповідачем є спадкоємець (спадкоємці), який прийняв спадщину, а у разі їх відсутності, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмова від її прийняття належним відповідачем є відповідний орган місцевого самоврядування».

Докази, які використовують у судових розглядах при оскарженні заповіту

 1. Показання свідків;
 2. Висновок психіатричної експертизи;
 3. Медичну документацією;
 4. Постанову нотаріуса про відмову видавати свідоцтва чи робити інші дії;
 5. Докази родинних зв’язків.

Інші докази також будуть мати значення та вони індивідуально підбираються під кожний випадок. В деяких випадках один чи два докази не будуть мати суттєвого значення, а інколи навпаки. Згідно ЦПК України при розгляді спрадкових спорів судді оцінюють кожний доказ окремо та в сукупності.

 

Оцініть автора
Адвокат у Києві - Янчук Анатолій - послуги юриста онлайн. Ціни 2022. Адвокати Києва, Житомира.
Додати коментар